Co jsem přečetla během dlouhých zimních večerů

21:36


Jaro už je oficiálně tady, třikrát jupí jupí jééééj, temné večery jsou zase o něco kratší = méně večerního času na čtení, ale = více odpoledního času na čtení. Ačkoliv jsem během zimy neměla školu a ještě nepracovala, byla jsem více zaneprázdněná různým vyřizováním a úkoly a měla jsem méně volného času na čtení, než bych si představovala a nepřečetla toho tolik, kolik jsem si přála. Upřímně jsem se totiž už v letadle těšila domů na spoustu knížek, které si po návratu přečtu. Přesto všechno, jsem něco málo stihnout přečetla a chtěla jsem se s vámi o své přečtené knížky podělit, protože se mi všechny moc líbily a nerada bych si je nechala jenom pro sebe. Celý článek vznikl napůl ve spolupráci s knihkupectvím MegaKnihy a napůl s Ježíškem, který mi loni k Vánocům nadělil spoustu knížek, do kterých se postupně pouštím.


The Little Book of Hygge mám doma už delší dobu, respektive od doby, kdy jsem se vrátila na chvilku ze Skandinávie. V té době jsem byla posedlá angličtinou a nemohla jsem se ji nabažit. Paradoxně do té doby jsem se vždy anglickým knížkám vyhýbala jako čert kříže a měla z nich strach, i když jsem díky své škole přicházela do styku s anglickou literaturou dennodenně (studuji všechny předměty v angličtině). A právě naopak po příjezdu jsem zase odmítala číst české knížky, neboť jsem pořád chtěla zlepšovat svou úroveň angličtiny a nechtěla ji nechat jen tak být...


Ke své velké šikovnosti jsem si potom když jsem odlétala zase pryč, knížku doma zapomněla a pořádně jsem se do ní pustila až teď. Ale jsem z ní moc nadšená! Pokud máte strach číst knížky v angličtině, tak tuhle vám mile ráda jenom doporučím. Na čtení je opravdu jednoduchá, není to nic složitého a krásně vysvětluje celý pojem hygge i to, jak lidé ve Skandinávii žijí. Nestahovala bych to jenom na Dánsko, protože bych řekla, že je to tak nějak v kostce všeobecný lifestyle všech lidí ze Skandinávie a je to přesně to, co mě na mém životě ve Švédsku učarovalo nejvíce a co mi tu teď tolik chybí. Všechno je to tak krásně a podrobně popsané, doplněné o spoustu hezkých ilustrací, ať už kreslených či vyfocených a i spoustu receptů.

Mimo jiné knížka dává i plno tipů, jak si udělat život jednodušší a žít šťastněji, jednodušeji a lépe, zkrátka mít hygge život, ať už žijete kdekoliv. Navíc mohu potvrdit, že vše, co je v knize napsané je opravdu pravda a lidé ve Skandinávii takto opravdu žijí. Takže za mě osobně určitě ano pro tuto knížku a velké plus za to, že se dá na MegaKnihách sehnat i v angličtině. Jak jsem již zmínila, nejenom že s MegaKnihami spolupracuji, ale ráda zde i nakupuji, nejen já, ale i celá má rodina, mimo naši spolupráci. Líbí se mi, že oproti jiným eshopům či knihkupectvím mají vždy knihy levnější a poštovné je za hubičku. Ale více, už vám neřeknu, ať vám všechno nevyslepičím, takže za mě má tato knížka určitě jedno velké ano a rozhodně si ji přečtěte! :)


Další knížka, kterou jsem četla, byla ta od Annie Songe, kterou mi nechal Ježíšek pod stromečkem u Lojzíka. Knížku jsem si tajně moc přála a doufala jsem, že ji pod jedním ze stromečků najdu a přece jenom se mi nakonec poštěstilo a já z ní mám opravdu obrovskou radost!


Knížka má celkem dost stránek, ovšem problém je, že toho textu není příliš, takže se dá s klidem přečíst i během jednoho odpoledne/dopoledne, zkrátka během pár hodin, ale to se mi zrovna moc nechtělo. Chtěla jsem si knížku šetřit a nepřečíst ji hned. Mezi řádky jsem si pročítala pomalu a s otevřenou myslí. Knížka otevírá plno témat i faktorů, takže se opravdu vyplatí ji číst pomalu a občas se nad některými věcmi zamyslet, či si vzít některé rady k srdci.

Knížka je doplněná o spoustu originálních namalovaných ilustracích a nabízí i spoustu volného místa pro všechny kreativní a troufám si říct, že i snad nekreativní duše na vpisování všech možných myšlenek, nápadů, či kreslení toho, co vás zrovna napadne. Člověk opravdu těžko vydrží během čtení, či po dočtení jen tak sedět a nic nedělat. Takže za mě také rozhodně ano, ne v jednom směru mi knížka otevřela oči, či mě donutila se zamyslet.


A úplně poslední nakonec, další knížka od Ježíška, tentokrát pod stromečkem u rodičů a tedy opravdu velký obdiv a potlesk, že se Ježíšek takto trefil! Číst knížky na téma Hygge a Skandinávie, mě poslední dobou hodně baví, je to pro mě velice relaxující a uvolňující a nemalou radost jsem měla i z této knihy. Už jen obal sám o sobě je opravdu kouzelný. Ale abych se tak trochu přiznala, knížku jsem ještě nedočetla, stále ji totiž čtu, nechci ji zhltnout hned. Sice je tentokrát v češtině, ale je i tak moc fajn a není úplně stejná jako výše zmíněná první kniha. Proto jsem vám ji chtěla i tak ukázat jako inspiraci, pokud byste si chtěli přečíst na toto téma i něco dalšího. A až knížku dočtu, tak se určitě moc ráda podělím o to, jak se mi líbila, nicméně jsem si jistá, že zklamaná určitě nebudu . . . :)

Ale to už je pro dnešek vše a zbytek zase někdy příště. Četli jste v poslední době vy něco zajímavého? Ráda si nechám poradit, ať mám zase nějakou inspiraci na příště! :)

You Might Also Like

17 komentářů

 1. Jelikož mám knihovnu asi 7 minut pěšky tak myslím,že dneska po cestě z pošty ji přece jen navštívím :D

  OdpovědětVymazat
 2. Hygge jsem taky četla a je to nádherná kniha:).
  Windy pink style

  OdpovědětVymazat
 3. Hygge jsem měla minulé léto půjčeného, ale to mě vážně moc nebavilo. Půjčila jsem si to ve stejné chvíli jako Mnich, který prodal své Ferrari a obě knížky nic moc. Četla jsem 4 dohody (které jsem si okamžitě zamilovala) a čekala od toho asi stejně, ne-li více. :/
  Chtěla bych Ti ovšem opět pochválit fotky - jsou parádní. :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Krásne fotky! Musím povedať, že ma všetky knižky zaujali, nad Hygge som pred nedávnom začala rozmýšľať, tak uvidím, či si ju nakoniec kúpim :)

  FRENCHSTYLE

  OdpovědětVymazat
 5. The little book of Hygge si chic určitě přečíst, koukám na ni v knihkupectví už nějakou dobu :) obecně mi tématika Hygge přijde zajimavá :)

  Maris Novotná

  OdpovědětVymazat
 6. Skvelé tipy..:) ja som nedávno čítala Miluj svoj život - je to veľmi pravdivá kniha :)

  ORLLING

  OdpovědětVymazat
 7. Tu Hygge knížku mám doma a nějak se k ní nemůžu dokopat. Což je vtipně ironický, protože můj život je fakt zoufalej.

  Dokonalý tabu

  OdpovědětVymazat
 8. Českou verzi Hygge (té první) mám také a je to vážně pohodová a čtivá kniha :) V čem se liší od té druhé? Tohle téma je mi moc blízké jako celý tenhle "životní styl".

  OdpovědětVymazat
 9. Na Hygge už se chystám hoodně dlouho :), ale zatím jsem si ji nepořídila, protože mám v zásobě ještě plno knížek, co si musím přečíst :D

  OdpovědětVymazat
 10. O Hyggie slyším úplně poprvé, nikdy jsem nepřemýšlela na tímto typem knížek/ tématem. Za to o Annie slýchám úplně všude. Do koupi se zatím nechystám, ale nechala jsem si posílat ukázky na email. :)

  somethingbykate

  OdpovědětVymazat
 11. Hygge je úžasná knížka - přečetla jsem ji jedním dechem <333

  OdpovědětVymazat
 12. Skvělé tipy :) Po Hygge jsem četla také Lagom a velmi se mi to líbilo :)

  SmileThess

  OdpovědětVymazat
 13. Nečetla jsem ani jednu, ale knížka The little book of Hygge mě zaujala :)

  Shard of Dreams

  OdpovědětVymazat
 14. Ani jednu knižku som nečítala ale vyzerajú skvelo, hlavne tak farebne, čo sa mne veľmi páči :) Určite si ich prelistujem a pouvažujem nad ich kúpou :)

  Klaudia Duranova

  OdpovědětVymazat
 15. Já jsem strašná ostuda. Už přes rok jsem nic nepřečetla a dost mě to štve, ale už to musím změnit. Mám tu koupenou knihu, kterou jsem zatím ještě neotevřela, takže už budu muset na ní sáhnout. A pak si koupím jednu z těchto, protože vypadají senzačně. Moc pěkný článek :)
  Inspiration by Linda

  OdpovědětVymazat

Počet zobrazení stránky